Eko kutak

ŠTO JE RECIKLIRANJE?

Recikliranje je postupak sakupljanja odbačenih proizvoda, razvrstavanje i njihovo pretvaranje u nove materijale za izradu novih proizvoda slične ili iste namjene. U recikliranje spada sve što se može ponovno iskoristiti, a da se ne baci.

Riječ recikliranje je nastala iz riječi: RE + CYCLE = ponovno kruženje.

Postoji puno proizvoda napravljenih od materijala i sirovina koje možeš reciklirati, kao npr. proizvodi napravljeni od plastike, metala, papira, kartona, stakla…Neke sirovine, materijali odnosno proizvodi nisu biorazgradivi i ne mogu se reciklirati, te se za njih moraju pronaći biološke zamjene.

Kada u vlastitom ormaru imamo višak odjeće ili npr. cipele koje više ne želimo nositi, možemo ih pokloniti.

Poklanjanje proizvoda, predmeta koji nam više nisu potrebni  isto jest oblik recikliranja te kao takav, mnogo humaniji i smisleniji postupak nego li bacanje nama nepotrebih stvari i/ili proizvoda.

Kako razvrstavati kućni otpad, što ide u koju kantu?
Autor: Dajana Jozanović, 5. 10. 2014.

Razvrstavanje kućnog otpada mali je doprinos koji svatko od nas može dati za zaštitu okoliša.

Razvrstavanje kućnog otpada – opće upute

Otpad razvrstavamo prema vrsti materijala. Ambalažu od različitih proizvoda potrebno je očistiti od ostataka sadržaja. U spremnike za papir, metal, plastiku i staklo u pravilu ne odlažemo opasne ili zapaljive tvari, odnosno ambalažu s ostatcima istih.

Razvrstavanje kućnog otpada – papir

U plavu kantu ili spremnik s oznakom PAPIR odlažemo papir i karton. Pod ovim pojmovima podrazumijevamo sljedeće:
  • Novine, časopisi, reklamni letci, prospekti, katalozi, kalendari
  • Knjige s papirnatim ili kartonskim koricama, bilježnice, notesi (bez spiralnog uveza)
  • Uredski papir, papirnate omotnice, pisma, kartonski fascikli
  • Čiste papirnate vrećice
  • Karton i kartonska ambalaža (spljoštena i u manjim komadima), kartonska ambalaža za jaja
  • Valovita ljepenka
  • Tetrapak ambalaža (prije odlaganja, tetrapak je potrebno spljoštiti, isprati i ukloniti plastični poklopac)

Napomena: pojedini gradovi i naseljena mjesta imaju posebne spremnike za tetrapak ambalažu. U tome se slučaju tetrapak ne odlaže među papir i karton.

U plavu kantu ili spremnik NE odlažemo sljedeće:
  • Plastificirani papir
  • Upotrebljene papirnate maramice, salvete i pelene
  • Korišteni papirnati tanjuri i čaše
  • Fotografije
  • Vlažni ili truli papir ili karton
  • Prljavi papir
  • Knjige s plastificiranim ili kožnim koricama

Razvrstavanje kućnog otpada – plastika

U kantu ili spremnik s oznakom PET (obično žute boje) odlažemo plastični otpad. Pod plastičnim otpadom podrazumijevamo sljedeće:
  • Plastične boce od soka, mlijeka, vode
  • Plastične boce od ulja i octa
  • Ostala plastična ambalaža, poput čaša od jogurta ili posudica margarina
  • Jednokratni plastični pribor za jelo
  • Čiste plastične vrećice i folije
  • Predmeti od plastike (npr. dječje igračke, zdjelice i slično)
  • Boce sredstava za osobnu higijenu i čišćenje
Napomena: sva plastična ambalaža treba biti isprana od ostataka sadržaja i, ukoliko je to moguće, spljoštena.

U kantu ili spremnik s oznakom PET NE odlažemo sljedeće:
  • Ambalaža od motornih ulja i maziva
  • Ambalaža od opasnih i zapaljivih tvari

Razvrstavanje kućnog otpada – staklo

U kantu ili spremnik oznake STAKLO (obično zelene boje) odlažemo ambalažno staklo. Pod ambalažnim staklom podrazumijevamo:
  • Staklene boce, staklenke, teglice (očišćene od ostataka sadržaja, bez čepova i poklopaca)

U kantu ili spremnik oznake STAKLO NE odlažemo sljedeće:

• Ogledala
  • Prozorska stakla
  • Armirano staklo
  • Kristal
  • Porculan